Başakşehir/İstanbul iconPzt - Cum: 09:00 - 18:30
Bizi Arayın - 0212 706 62 82
Yazılım img
MOBİL ARAMA SONUÇLARINA "MOBİL UYUMLU" İFADESİ GELİYOR

Google tarafından uzun zamandır arama sonuçlarında mobil uyumlu ifadesinin yer alacağı söyleniyordu. Bu uygulamaya önümüzdeki hafta içerisinde geçilmesi bekleniyor. Bu uygulama yayınlanmaya başladığında mobil üzerinden yapılan aramalarda çıkan sonuçlarda, mobil siteler için “mobil uyumlu” ifadesi yer alacaktır.

Google bu değişiklikle sitelerin yeniliklere adapte etmesini teşvik ediyor. Sonuçları nasıl etkileyeceği konusunda henüz bir açıklama Google makamlarından gelmese de, SEO açısından yeni bir kriter olarak mobil uyumlu site daha ön sıralara çıkacağa benzemektedir. Çünkü sitelerin elde ettikleri trafiklerin neredeyse yarısı, mobil üzerinden gerçekleşmektedir. Mobil uyumlu olmayan sitelerse, mobil üzerinden yapılan aramalarda daha geri sayfalara düşecekleri muhtemeldir.

Hangi Kriterleri Baz Alıyor?

Google bir sitenin mobil uyumlu olması için bazı kriterler belirlemiştir. Bu kriterlere göre sitenin yapısının şu olması gerekir:

Mobil kullanıma uygun şekilde bir tasarım (Responsive Web Tasarım) Site menülerinin ve linklerinin birbirine girmemiş olması Flash kullanımından kaçınılması Kullanıcının içeriği yakınlaştırmaya gerek duymayacak şekilde olması Bu kriterler Google tarafından hazırlanmıştır. Sitenize mobile uygun olup, olmadığını yine Google tarafından hazırlanan mobil uyumluluk uygulamasından görebilirsiniz.

Lakin burada Google kendi kriterlerini kullanmış olduğundan, sitenize mobil uyumlu olması halinde bile aksi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda sitenizin mobil üzerinden yapılan aramalarda üst sıralarda yer alması için Google kriterlerine uygun mobil site tasarımını hazırlatmanız gerekmektedir.

Google Yenilikleri Seviyor
  • Sitelerin güncel teknolojiye uyum sağlaması konusunda onları teşvik edici kararlara birçok kez imza atan Google, mobil site uyumlu site tasarımını da teşvik edici bir karar alması sürpriz değil. Google kullanıcılarına yüksek standartlarda hizmet veremeyecek olan sitelerin Google dizininde bulunmaması, Google firmasının arama motoru liderliğinin sürdürebilir olmasının önemli bir etkenini ifade ediyor.

Akıllı telefon kullanımının giderek artması ve internet kullanımının mobil üzerinden artmış olması, aramalarda kullanıcılara daha iyi sonuçlar çıkarılmasını zorunlu kılıyordu. Bu durum blog sitelerinden çoklu link yapılarına sahip olan e-ticaret sitelerini etkileyecektir. Bu anlamda, e-ticaret sitelerinin mobil versiyonlarını yaptırmaları ve yayınlamaları trafiklerinde düşme yaşanmaması için gereklidir.