Başakşehir/İstanbul iconPzt - Cum: 09:00 - 18:30
Bizi Arayın - 0212 706 62 82
World img
İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?

Web dünyasının gelişmesinde içerik yönetim sistemlerinin etkisi çok önemlidir. İnternet hayatımıza girdikçe, birçok iş uygulaması ve sistem de hayatımıza girmiş oldu. Bu sistemlerin en başında web sitelerinin yönetildiği içerik yönetim sistemi (IYS, CMS Content Management System) gelmektedir. Kod bilgisi olmayan kişilerin işlevsel ve dinamik siteler kurarak, kolayca yönetebilmelerini sağlayan içerik yönetim sistemleri, internet dünyasında birçok sitenin yer almasını sağladı.

İçerik yönetim sisteminin öncelikli amacı web sitesi makalelerin oluşturulmasını, kullanıcı yönetimini, fotoğrafların, videoların, bannerların, reklam alanlarının, iletişim, raporlama, analiz ve web sitesi genel ayarlarının yönetilmesini anlık olarak sağlamaktır. Bunun yanı sıra özel bir web tasarımınız var veya oluşturmak istiyorsanız, içerik yönetim sisteminin de tasarıma göre şekillendirilmesi, tasarımınızın her yerine ulaşabilmeniz ve yönetebilmeniz gerekmektedir.

NOT:

Eğer kod diline hakim olunsaydı bile, içerik yönetim sistemleri söz konusu olmadan birçok içerik ve haberlerin yer aldığı siteleri hazırlamak çok zor olabilirdi. Bu zorluk profesyonel yazılımcıların içerik yönetim sistemleri geliştirerek, daha işlevsel bir site yönetimini sağlayacak yazılımların ortaya çıkmasını sağladı.

Menüler, sayfalar ve kategoriler düzenleyerek, sitenizde haber paylaşımında bulunabilmeniz birkaç dakikalık zaman alıyor. İçerik yönetim sistemlerini kullanmanın en büyük avantajı, kod bilgisine gerek bırakmadan dinamik web sitelerinin yönetilmesini sağlanmasıdır.

İçerik yönetim sistemlerinde sitenizin içeriklerini hazırlamak ve yayınlamak, kendi taslağınıza uygun şekilde kategori, menü ve sayfaları oluşturmak çok kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor. Ayrıca açık kaynak kodlu içerik yönetim sisteminde kullanabilirsiniz. WordPress, Joomla en çok kullanılan içerik yönetim sistemleri arasında yer alıyor. Yalnız bu tarz içerik yönetim sistemlerinde her şeyi dinamik olarak yapabilmeniz size sunduğu özelliklere bağlıdır.

Bu içerik yönetim sistemlerini kullanmak istemeyenler, kendilerine özgün içerik yönetim sisteminin yazılmasını yazılım firmalarından talep edebilirler. Böylece daha özgün ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir içerik yönetim sistemine sahip olmuş olursunuz.

CMS Çeşitleri Nelerdir?
  • ECMS (Enterprise CMS): Şirketlerin kullandıkları CMS sistemlerine ECMS adı verilir. Dokümanlar, belgeler, şirket kayıtları, operasyon kayıtları, personel grafik bilgileri gibi kayıtlar tutulur.
  • WCMS (Web CMS): Basit arayüzlere sahip olan bu sistem, çok fazla detaylı bilgiyi bünyesinde barındırmamakla birlikte sistem html olarak upload edilir.
  • DMS (Document Management Systems): Dosya içerik yönetim sistemi elektronik doküman, resim arşivi gibi verilerin kontrolü için kullanılan bir sistemdir.
İçerik Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır?
  • İçerik yönetim sistemine sadece site yöneticileri ve alt yöneticileri erişebilir.
  • İçerik yönetim sistemi sonradan eklenebilecek tüm yazılım özelliklerine uyum sağlamalıdır
  • Kullanıcı ara yüzünde değişiklikler yapmaya elverişli olmalıdır.